Načo slúži hydrofobizačný náter

25.11.2021
  • Čo je to hydrofobizačný náter ?

Hydrofobizačný prostriedok je koncentrovaný vodoodpudivý prípravok na báze silikónu. Používa sa na impregnáciu všetkých nasiakavých minerálnych podkladov ako je omietka, fasáda, tehla,dlažba, strešná krytina, pieskovec, stavebné dielce, taktiež na prírodný alebo umelý kameň prípadne iné povrchy.

Hydrofobizačný prostriedok je transparentný vodný roztok. Hydrofobizácia(vodoodpudivosť) nastáva po odparení vody chemickou reakciou s podkladom a atmosférickým CO2 v póroch materiálu a preto sa zachová pôvodná paropriepustnosť a dlhodobá ochrana. Výrazne znižuje nasiakavosť vody a vlhkosť stien a tým obmedzuje tepelné straty a poškodenie mrazom. Vytvára samočistiaci efekt, voda spláchne z povrchu nečistoty a prach, čím sa zamedzí možnosť rastu machu a plesní na stavebných materiáloch. Zabraňuje vylúhovaniu rozpustných podielov a tvorbe výkvetov. Zvyšuje životnosť a chráni proti kyslým dažďom.

  • Aplikácia a príprava podkladu

Ošetrované plochy musia byť čisté a suché. Nové omietky musia byť vyzreté (min. 28 dní). Z povrchu podkladu musí byť odstránený všetok nesúdržný, uvoľnený či inak viditeľne poškodený materiál. Zašpinené povrchy je najlepšie omyť tlakovou vodu. Nedoporučuje sa používať saponáty. Pri ošetrení povrchov abrazívnymi prostriedkami sa doporučuje následné omytie tlakovou vodou. Po umytí je nutné nechať povrch vyschnúť 48 hodín.

Aplikuje sa natieraním, striekaním alebo máčaním, pokiaľ sa roztok vsakuje. Aplikačná teplota je od +50C do +300C. Teplota ošetrovaného povrchu nesmie prekročiť + 300C. Ošetrený povrch treba chrániť aspoň 24 hod. pred dažďom. Aplikovaný prípravok musí všetok vsiaknuť do podkladu, nesmie stekať po povrchu, lebo hrozí vznik bieleho sedimentu. Nános sa vykonáva v jednej vrstve. Zaschnutý náter už znova nepretierať! Hydrofobizačný efekt sa prejaví po niekoľkých dňoch.